UEFA Europa League Table

Group A

R Team P W D L GF GA GD Pts Form
1 Villarreal 2 1 1 0 3 1 +2 4 wd
2 Slavia Prague 2 1 1 0 2 1 +1 4 wd
3 Maccabi Tel Aviv 2 0 1 1 0 1 -1 1 ld
4 FC Astana 2 0 1 1 2 4 -2 1 ld
Thursday, Oct 19 2017
18:00 FC Astana vs Maccabi Tel Aviv
22:05 Villarreal vs Slavia Prague
Thursday, Sep 14 2017
20:00 Villarreal 3-1 FC Astana
20:00 Slavia Prague 1-0 Maccabi Tel Aviv
Thursday, Sep 28 2017
22:05 Maccabi Tel Aviv 0-0 Villarreal
22:05 FC Astana 1-1 Slavia Prague

Group B

R Team P W D L GF GA GD Pts Form
1 Dynamo Kyiv 2 2 0 0 6 3 +3 6 ww
2 BSC Young Boys 2 0 2 0 2 2 0 2 dd
3 Partizan Belgrade 2 0 1 1 3 4 -1 1 dl
4 Skenderbeu 2 0 1 1 2 4 -2 1 ld
Thursday, Oct 19 2017
22:05 Dynamo Kyiv vs BSC Young Boys
22:05 Skenderbeu vs Partizan Belgrade
Thursday, Sep 14 2017
20:00 Dynamo Kyiv 3-1 Skenderbeu
20:00 BSC Young Boys 1-1 Partizan Belgrade
Thursday, Sep 28 2017
22:05 Partizan Belgrade 2-3 Dynamo Kyiv
22:05 Skenderbeu 1-1 BSC Young Boys

Group C

R Team P W D L GF GA GD Pts Form
1 Braga 2 2 0 0 4 2 +2 6 ww
2 Ludogorets Razgrad 2 1 1 0 2 1 +1 4 dw
3 Istanbul Basaksehir 2 0 1 1 1 2 -1 1 dl
4 Hoffenheim 2 0 0 2 2 4 -2 0 ll
Thursday, Oct 19 2017
22:05 Braga vs Ludogorets Razgrad
22:05 Hoffenheim vs Istanbul Basaksehir
Thursday, Sep 14 2017
20:00 Hoffenheim 1-2 Braga
20:00 Istanbul Basaksehir 0-0 Ludogorets Razgrad
Thursday, Sep 28 2017
22:05 Ludogorets Razgrad 2-1 Hoffenheim
22:05 Braga 2-1 Istanbul Basaksehir

Group D

R Team P W D L GF GA GD Pts Form
1 AC Milan 2 2 0 0 8 3 +5 6 ww
2 AEK Athens 2 1 1 0 4 3 +1 4 wd
3 Austria Wien 2 0 1 1 3 7 -4 1 ld
4 Rijeka 2 0 0 2 3 5 -2 0 ll
Thursday, Oct 19 2017
22:05 AC Milan vs AEK Athens
22:05 Austria Wien vs Rijeka
Thursday, Sep 14 2017
20:00 Austria Wien 1-5 AC Milan
20:00 Rijeka 1-2 AEK Athens
Thursday, Sep 28 2017
22:05 AEK Athens 2-2 Austria Wien
22:05 AC Milan 3-2 Rijeka

Group E

R Team P W D L GF GA GD Pts Form
1 Atalanta 2 1 1 0 4 1 +3 4 wd
2 Lyon 2 0 2 0 2 2 0 2 dd
3 Apollon Limassol 2 0 2 0 3 3 0 2 dd
4 Everton 2 0 1 1 2 5 -3 1 ld
Thursday, Oct 19 2017
22:05 Everton vs Lyon
22:05 Atalanta vs Apollon Limassol
Thursday, Sep 14 2017
20:00 Atalanta 3-0 Everton
20:00 Apollon Limassol 1-1 Lyon
Thursday, Sep 28 2017
22:05 Lyon 1-1 Atalanta
22:05 Everton 2-2 Apollon Limassol

Group F

R Team P W D L GF GA GD Pts Form
1 Lokomotiv Moscow 2 1 1 0 3 0 +3 4 dw
2 FC Sheriff 2 0 2 0 0 0 0 2 dd
3 FC Copenhagen 2 0 2 0 0 0 0 2 dd
4 Zlin 2 0 1 1 0 3 -3 1 dl
Thursday, Oct 19 2017
22:05 FC Sheriff vs Lokomotiv Moscow
22:05 Zlin vs FC Copenhagen
Thursday, Sep 14 2017
20:00 Zlin 0-0 FC Sheriff
20:00 FC Copenhagen 0-0 Lokomotiv Moscow
Thursday, Sep 28 2017
22:05 Lokomotiv Moscow 3-0 Zlin
22:05 FC Sheriff 0-0 FC Copenhagen

Group G

R Team P W D L GF GA GD Pts Form
1 FC FCSB 2 2 0 0 5 1 +4 6 ww
2 Viktoria Plzen 2 1 0 1 3 4 -1 3 lw
3 Hapoel Beer Sheva 2 1 0 1 3 4 -1 3 wl
4 FC Lugano 2 0 0 2 2 4 -2 0 ll
Thursday, Oct 19 2017
20:00 FC Lugano vs Viktoria Plzen
20:00 Hapoel Beer Sheva vs FC FCSB
Thursday, Sep 14 2017
22:05 Hapoel Beer Sheva 2-1 FC Lugano
22:05 FC FCSB 3-0 Viktoria Plzen
Thursday, Sep 28 2017
20:00 FC Lugano 1-2 FC FCSB
20:00 Viktoria Plzen 3-1 Hapoel Beer Sheva

Group H

R Team P W D L GF GA GD Pts Form
1 Arsenal 2 2 0 0 7 3 +4 6 ww
2 FK Crvena Zvezda 2 1 1 0 2 1 +1 4 dw
3 BATE Borisov 2 0 1 1 3 5 -2 1 dl
4 FC Cologne 2 0 0 2 1 4 -3 0 ll
Thursday, Oct 19 2017
20:00 BATE Borisov vs FC Cologne
20:00 FK Crvena Zvezda vs Arsenal
Thursday, Sep 14 2017
22:05 FK Crvena Zvezda 1-1 BATE Borisov
22:05 Arsenal 3-1 FC Cologne
Thursday, Sep 28 2017
20:00 BATE Borisov 2-4 Arsenal
20:00 FC Cologne 0-1 FK Crvena Zvezda

Group I

R Team P W D L GF GA GD Pts Form
1 Salzburg 2 1 1 0 2 1 +1 4 dw
2 Marseille 2 1 0 1 1 1 0 3 wl
3 Konyaspor 2 1 0 1 2 2 0 3 lw
4 Vitoria de Guimaraes 2 0 1 1 2 3 -1 1 dl
Thursday, Oct 19 2017
20:00 Konyaspor vs Salzburg
20:00 Marseille vs Vitoria de Guimaraes
Thursday, Sep 14 2017
22:05 Marseille 1-0 Konyaspor
22:05 Vitoria de Guimaraes 1-1 Salzburg
Thursday, Sep 28 2017
20:00 Konyaspor 2-1 Vitoria de Guimaraes
20:00 Salzburg 1-0 Marseille

Group J

R Team P W D L GF GA GD Pts Form
1 Oestersunds FK 2 2 0 0 3 0 +3 6 ww
2 Zorya 2 1 0 1 1 2 -1 3 lw
3 Hertha Berlin 2 0 1 1 0 1 -1 1 dl
4 Athletic Bilbao 2 0 1 1 0 1 -1 1 dl
Thursday, Oct 19 2017
20:00 Oestersunds FK vs Athletic Bilbao
20:00 Zorya vs Hertha Berlin
Thursday, Sep 14 2017
22:05 Zorya 0-2 Oestersunds FK
22:05 Hertha Berlin 0-0 Athletic Bilbao
Thursday, Sep 28 2017
20:00 Athletic Bilbao 0-1 Zorya
20:00 Oestersunds FK 1-0 Hertha Berlin

Group K

R Team P W D L GF GA GD Pts Form
1 Nice 2 2 0 0 8 1 +7 6 ww
2 Lazio 2 2 0 0 5 2 +3 6 ww
3 Vitesse 2 0 0 2 2 6 -4 0 ll
4 Zulte-Waregem 2 0 0 2 1 7 -6 0 ll
Thursday, Oct 19 2017
20:00 Nice vs Lazio
20:00 Zulte-Waregem vs Vitesse
Thursday, Sep 14 2017
22:05 Zulte-Waregem 1-5 Nice
22:05 Vitesse 2-3 Lazio
Thursday, Sep 28 2017
20:00 Lazio 2-0 Zulte-Waregem
20:00 Nice 3-0 Vitesse

Group L

R Team P W D L GF GA GD Pts Form
1 Zenit St. Petersburg 2 2 0 0 8 1 +7 6 ww
2 Real Sociedad 2 1 0 1 5 3 +2 3 wl
3 Rosenborg 2 1 0 1 3 5 -2 3 lw
4 FK Vardar Skopje 2 0 0 2 1 8 -7 0 ll
Thursday, Oct 19 2017
20:00 Zenit St. Petersburg vs Rosenborg
20:00 FK Vardar Skopje vs Real Sociedad
Thursday, Sep 14 2017
22:05 FK Vardar Skopje 0-5 Zenit St. Petersburg
22:05 Real Sociedad 4-0 Rosenborg
Thursday, Sep 28 2017
20:00 Rosenborg 3-1 FK Vardar Skopje
20:00 Zenit St. Petersburg 3-1 Real Sociedad

UEFA Europa League Preview Predictions and Highlights